پنج شنبه, 02 خرداد 1392 ساعت 04:30

دیدار وزیر محترم اقتصاد و دارایی کشورمان با ایرانیان مقیم تاجیکستان در محل خانه ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شب گذشته دیداری با حضور جناب آقای دکتر شمس الدین حسینی وزیر محترم اقتصاد و دارایی کشورمان، هیأت محترم همراه ایشان، جناب آقای دکتر شعردوست، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، اعضا و معاونین سفارت ایران، کارکنان و کارمندان نهادهای ایرانی، تجار، صنعت گران ، دانشجویان و ایرانیان مقیم تاجیکستان در محل خانه ایران واقع در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان صورت پذیرفت. و در این دیدار هریک از نمایندگان اصناف و اقشار ایرانی مقیم تاجیکستان طی سخنانی کوتاه به ارائه گزارشی مختصر از فعالیت حوزه کاری خود  و طرح مشکلات و مسائل مربوط به آن پرداختند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیكستان نیز در این جلسه با ایراد سخنانی ضمن خوشامدگویی به جناب آقای دکتر حسینی و هیأت همراه ایشان و همچنین تبریک فرا رسیدن ایام مبارک ولادت مولی الموحدین حضرت علی (ع)، در بیان روابط نزدیک و مناسبات سازنده موجود میان دو کشور ایران و تاجیکستان، از این کشور به عنوان كشوری برادر و همزبان یاد کردند كه ایرانیان در آن احساس بیگانگی نمی كنند و بر همین اساس مقام های عالی رتبه كشورمان در روابط خارجی و همكارهای بین المللی به تاجیكستان اهمیت بیشتری می دهند. 
علاوه بر آن دکتر شعردوست با تایید بر مشكلات مطرح شده از سوی دانشجویان و تجار ایرانی، از مقامات كشورمان خواستند تا برای رفع مشكلات مطرح شده شرایط لازم را فراهم نمایند ایشان یكی موانع اصلی تجار ایرانی را كارشكنی كشور ازبكستان برای حمل و نقل محموله های كالاهای ایرانی به مقصد تاجیكستان و بالعكس عنوان کردند و حل این مشکل را در گرو اقدامات و رایزنی های دیپلماتیک دانستند. در خصوص مشکلات مطرح شده از سوی دانشجویان نیز، سفیر کشورمان ضمن تأیید سخنان مطرح شده و بیان اقدامات صورت گرفته در خصوص حل این معضلات و عدم دریافت نتیجه دلخواه از این اقدامات علی رغم ارائه مستندات و دلایل کافی، بار دیگر خواستار پیگیری مجدد مشکلات موجود در زمینه مسائل دانشجویان ایرانی مقیم تاجیکستان شدند.
ایشان همچنین در خصوص حضور وزیر اقتصاد و دارایی و هیأت اقتصادی کشورمان برای شرکت در سی و هشتمین اجلاس مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی گفتند: اعضای هیات ایرانی شركت كننده در اجلاس بانك توسعه اسلامی افراد توانمند و متخصص بودند كه به خاطر اهمیت این اجلاس و نقش آن در توسعه كشور و منطقه در تاجیكستان حضور یافتند. 
جناب آقای دکتر حسینی نیز با ایراد سخنانی به برخی از موارد مطرح شده در این اجلاس نظیر اجرای طرح احداث خط آهن میان ایران ، افغانستان ، تاجیكستان ، قرقیزستان و خط آهن ایران ، تركمنستان، در سی و هشتمین اجلاس بانك توسعه اسلامی در تاجیكستان و استقبال رئیس بانک توسعه اسلامی از اجرایی شدن این طرح اشاره کردند و گفتند: با ایجاد این طرح ، مشكلات تردد در این منطقه كاهش و روابط تاجیكستان و دیگر كشورهای منطقه آسیای میانه با كشور های اسلامی تقویت خواهد یافت. 
ایشان در ادامه افزودند: با مشاركت بانك توسعه اسلامی در احداث شبكه‌های راه آهن جدید میان این کشورها شرایط مطلوبی برای افزایش همكاریهای اقتصادی و تجاری بین كشورهای منطقه فراهم خواهد شد. 
وی با بیان اینكه شمار زیادی از كشورهای جهان حمل و نقل زمینی و ترانزیتی خود را از خاك جمهوری اسلامی ایران انجام می دهند از علاقه مندی و عزم ایران برای توسعه كمی وكیفی شبكه‌های ارتباطی و حمل و نقلی كشورمان خبر داده و اظهار داشتند: هم اكنون اقداماتی در زمینه متصل كردن راه آهن ایران به افغانستان انجام شده و با بهره برداری از این مسیر كه مورد توافق سران سه كشور ایران، افغانستان و تاجیكستان است، فصل جدیدی از همكاری‌های اقتصادی میان كشورهای فارسی زبان برقرار خواهد شد. همچنین موافقت برای پرداخت تسهیلات جهت اجرای طرح انتقال آب، انرژی و ساخت راه ارتباطی جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و تاجیكستان بعد از امكان سنجی و ارائه طرح اولیه از مصوبات این اجلاس بود. و شركت كنندگان در این اجلاس در خصوص اجرای طرح های عمرانی با محوریت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یكی از سهامداران اصلی بانك توسعه اسلامی و همچنین كشور برتر در حوزه امنیت ترانزیت خاورمیانه و آسیای میانه تاكید كردند. 
از سوی دیگر وزیر اقتصاد و دارایی كشورمان با توجه به درخواست و مشكلات مطرح شده دانشجویان و تجار ایرانی حاضر در جلسه در این دیدار تصریح کردند: مسائل مطرح شده را  پیگیری کرده و به رئیس جمهوری و مقامات متولی در ایران انتقال خواهم داد.
گفتنی است که پس از پایان سی و هشتمین اجلاس مجمع عمومی توسعه بانک اسلامی جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم اقتصاد و دارایی ، علی اصغر ابوالحسنی معاون بانك مركزی و بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس كل سازمان سرمایه گذاری و دیگر اعضای محترم هیأت همراه، ظهر پنجشنبه شهر دوشنبه را به مقصد تهران ترک کردند.
 
خواندن 1024 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 02 خرداد 1392 ساعت 04:30

نظر دادن

روز ملی شعر و ادب پارسی- شهریورماه 1400

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

تازه ها

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

دوشنبه, 05 مهر 1400 17:55

اولین سفر خارجی رئیس‌جمهور محترم به کشور همزبان، هم‌فرهنگ و هم‌آیین تاجیکستان با موفقیت‌های جدی و پردامنه‌ای مواجه بود. در این سفر، علاوه بر عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در...

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

شنبه, 05 تیر 1400 09:47

ای قبلة جان کجات جویم جانی و به جان هوات جویم دیروز چو آفتاب بودی امروز چو کیمیات جویم اگرچه مرگ «داد» است، اما آدمی این «داد» را برنمی‌تابد و عشق آدمی به حیات...

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

پنج شنبه, 30 ارديبهشت 1400 16:33

شيون‌هاي زن نگهبان تاكستان در شب، مرا بيدار مي‌كند؛ و غريو باد شمال را مي‌شنوم در بيشه زيتون؛ كه نوحه سر كرده و در گوش من سوگنامه ملت سختكوش مرا، ملت شكست خورده مرا تكرار...

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

یکشنبه, 19 ارديبهشت 1400 16:30

رمـــضان المبارک با نام مبارک على(ع) پیوند خورده است. نام و یاد شهید رمضان، این با فضیلت ترین ماه خدا با نام و یاد پیشواى پرهیزکاران و عطر شهادت حضرتش...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .