سه شنبه, 09 دی 1393 ساعت 03:30

نگاهی گذرا به آثار قلمی دکتر شعردوست (بخش نخست)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 «چشمه خورشید» عنوان کتابی است که با هدف پژوهش و جستار در زندگی و آثار ملا محمد فضولی، شاعر نام آشنای ترک زبان، به مناسبت برگزاری کنگره بزرگداشت این شاعر بزرگ توسط دکتر شعردوست جمع آوری، نگارش و تدوین یافته است. چشمه ی خورشید شاید اولین کتاب جامع در زمان چاپ خود بوده است که به زندگی و آثار حکیم ملا محمدفضولی اشاره داشته. در این اثر کوشیده شده تا با تعمق و نگاهی به بررسی و پژوهشهای صورت گرفته در آثار، زندگی و اندیشه های حکیم فضولی، به روشن سازی و ابهام زدایی برخی از نقاط و زوایای مبهم و تاریک زندگی آن شاعر و حکیم بزرگ پرداخته شود. در مقدمه ی این کتاب که در سال 1374 به چاپ رسیده است آمده است:
" از قرن دهم هجری تا امروز دهها تذکره نویس و محقق درباره زندگی، شخصیت و آثار مولانا محمد فضولی بحث کرده اند. با این همه درباره زندگی شاهر اطلاعات چندانی در دست نیست. اکثر تذکره نویسان با اشاره به توان و تبحر او در شاعری به نقل نمونه هایی از آثار او بسنده کرده اند. اساس پژوهشها و بررسی های معاصر در باب زندگی فضولی را هم، مباحثه بر سر صحت و سقم یک سلسله احتمالات و فرضیات تشکیل می دهد. در این پژوهشها فرضیات مطرح شده از سوی محققان دیگر نقد و بررسی می شود و احیانا نظری تازه ارائه می گردد. تداوم این روند هرچند به پیچیدگی و آشفتگی بحثها منجر می شود، اما ممکن است در روشن ساختن بعضی از نقاط مبهم و تاریک زندگی آن شاعر و اندیشمند بزرگ سودمند باشد.
به مناسبت برگزاری کنگره بزرگداشت ملامحمدفضولی جمع آوری و تدوین یادداشتهای پراکنده و ارائه آن به صورت اثر حاضر به چنین امیدی صورت گرفته است. همچنین درخصوص این بر خود وظیفه می دانم از بزرگواری استاد گرانمایه ام جناب آقای دکتر جلیل تجلیل که این اثر با راهنمایی و تشویق ایشان پدید آمده است و هم ایشان با نگاشتن مقدمه ای سودمند این کمترین را قرین محبت فرموده اند سپاسگزاری نمایم. همچنین از دوست فاضل و خوش ذوق جناب آقای امین صدیقی که در دسترسی به منابع ترکی آذری و ترکی استانبولی اینجانب را مدد کردند سپاسگزارم. البته باید اذعان نمود که درباره زندگی و آثار فضولی باید پژوهشهای جدی تری در کشورمان صورت بگیرد . امید است  مجموعه حاضر به عنوان مقدمه ای بر مطالعات دامنه دار در این مقوله مورد قبول ارباب ادب قرار گیرد."
علی اصغر شعردوست
پاییز 1374
 
**************************************************************************************
 
کتاب «در مکتب شاعران آذربایجان، از قطران تا شهریار»
 
ناشر: شهرياران، چاپ اول: 1390
«در مكتب شاعران آذربايجان؛ از قطران تا شهريار» تاريخچه شاعران آذري پارسي‌گوي است و در آن سبك شاعران آذربايجاني، از آغاز تاكنون، تحت عنوان «سبك آذربايجاني» به طور مستقل بررسي مي‌شود و به اختصاصات اين سبك و مختصات شعري شاعران اين خطه ادب‌خيز و شاعرپرور مي‌پردازد.
اين كتاب مشتمل بر يازده فصل است. مولف در هر يك از فصول، به تفكيك به معرفي كامل شاعر، بررسي جايگاه، آثار، موضوع اشعار و نمونه‌هايي از اشعار او در قالب‌هاي مختلف اشاره داشته است.
مولف در فصل آغازين كتاب خويش به شرح و تفصيل جامع سبك آذربايجاني، از آغاز شعر فارسي تا كنون، و زمان نفوذ و گسترش زبان فارسي و ظهور شاعران پارسي‌گوي در آذربايجان‌ پرداخته است. فصل دوم به بررسي شعر عصر صفوي و شاعران آذربايجان، ويژگي‌هاي مهم سبك هندي و نقش شاعران آذربايجان در تكوين و تشكيل سبك هندي اختصاص يافته است.
در فصلهاي بعدي، پارسي‌گويان برجسته آذري سده پنجم هجري، مانند قطران تبريزي، خاقاني شرواني، نظامي گنجوي و ... تا شاعران صاحب‌نام آذري دوره مشروطيت و معاصر، مانند ايرج ميرزا، پروين اعتصامي و استاد شهريار، به تفكيك قرن معرفي مي‌شود.
اين كتاب مي‌تواند به عنوان مرجعي براي آشنايي با شاعران منطقه آذربايجان و تحولاتي كه در شعر فارسي ايجاد كرده‌اند و شاعراني كه هر يك در نوع خويش صاحب سبك و تأثيرگذار در جريان شعر فارسي بوده‌اند، مورد استفاده قرار گيرد.
خواندن 1556 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 دی 1393 ساعت 03:30

نظر دادن

روز ملی شعر و ادب پارسی- شهریورماه 1400

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

تازه ها

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

دوشنبه, 05 مهر 1400 17:55

اولین سفر خارجی رئیس‌جمهور محترم به کشور همزبان، هم‌فرهنگ و هم‌آیین تاجیکستان با موفقیت‌های جدی و پردامنه‌ای مواجه بود. در این سفر، علاوه بر عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در...

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

شنبه, 05 تیر 1400 09:47

ای قبلة جان کجات جویم جانی و به جان هوات جویم دیروز چو آفتاب بودی امروز چو کیمیات جویم اگرچه مرگ «داد» است، اما آدمی این «داد» را برنمی‌تابد و عشق آدمی به حیات...

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

پنج شنبه, 30 ارديبهشت 1400 16:33

شيون‌هاي زن نگهبان تاكستان در شب، مرا بيدار مي‌كند؛ و غريو باد شمال را مي‌شنوم در بيشه زيتون؛ كه نوحه سر كرده و در گوش من سوگنامه ملت سختكوش مرا، ملت شكست خورده مرا تكرار...

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

یکشنبه, 19 ارديبهشت 1400 16:30

رمـــضان المبارک با نام مبارک على(ع) پیوند خورده است. نام و یاد شهید رمضان، این با فضیلت ترین ماه خدا با نام و یاد پیشواى پرهیزکاران و عطر شهادت حضرتش...

روزنامه سرخاب - 1399/12/14 - برخوردهای قهری به اعتلای تبریز نمی انجامد.

روزنامه سرخاب - 1399/12/14 - برخوردهای قهری به اعتلای تبریز نمی انجامد.

سه شنبه, 31 فروردين 1400 09:54

علی اصغر شعردوســت درخصوص اعتراض های صورت گرفته پیرامون مجسمه های استاد شهریار، ستارخان و پروین اعتصامی اظهار داشــت: در مقوله های مختلــف برخوردی از این دست به اعتلای شهرمان...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .