شنبه, 19 فروردين 1402 ساعت 11:09

سیزده بدر روز آشتی با طبیعت است. (خبرگزاری توانا- 1402/01/13)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سیزده بدر روز آشتی با طبیعت است. (خبرگزاری توانا- 1402/01/13)

 

به گزارش پایگاه خبری توانا، ایرانیان از گذشته‌های دور با آغاز بهار و ورود به سال جدید پس از چند روز دید و بازدید به منظور پایان بخشیدن به عید نوروز و دور کردن غم و غصه در روز سیزدهم فروردین با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در دامان طبیعت، مراسم سیزده بدر را اجرا می‌کنند.

سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک میان اقوام ایرانی است که در سال‌های اخیر روز آشتی با طبیعت نیز عنوان می‌شود.ایرانیان باستان این روز را سرآغاز زندگی بهشتی می‌دانستند و به منظور پایداری دنیا جشن برپا می‌کردند.

برخی پیشینه جشن سیزده بدر را زمان جمشید می‌دانند. فلسفه وجودی این آیین ارزشمند در واقع برقراری ارتباط با طبیعت و حفظ آن، درک بیشتر هستی و قدردانی از نعمت‌های خداوند است پس چه زیباست که در این روز با حفاظت و استفاده بهینه از طبیعت قدردان محبت پروردگار باشیم و اینگونه لحظه های شادی را برای خویش به وجود آوریم. پایان جشن‌های نوروزی در 13 فروردین یکی از دلیل‌های برگزاری این مراسم باستانی است. ایرانیان در گذشته پس از 12 روز شادی و جشن ‌گرفتن که به یاد 12 ماه از سال بود، روز 13 نوروز را به باغ و صحرا می‌رفتند و به شادی می‌پرداختند و اینگونه نوروز را به پایان می‌رساندند.برخی از پژوهشگران معتقدند در ایران باستان پس از برگزاری مراسم نوروزی، روز سیزده بدر که به ایزد باران تعلق داشت مردم به دشت و کنار جویبارها می‌ر‌فتند و از خداوند طلب بارش باران می‌کردند. در باور ایرانیان تمامی روزهای سال خجسته و فرخنده هستند.

نحس بودن عدد 13، ارتباطی با فرهنگ ایرانی ندارد و متعلق به جوامع غربی و اروپایی است که پس از آشنایی و گسترش روابط ایرانیان با اروپاییان از عصر صفوی به بعد، به ایران راه یافت. انتخاب عنوان 13 برای این جشن به دلیل این است که روز سیزدهم هر ماه خورشیدی در گاهشماری های ایرانی از آن ایزد «تیشتـَر» محسوب می‌شد. در نگاه افرادی که عدد سیزده را نحس و بدشگون می دانند واژه سیزده بدر به معنای برون افکندن نحوست و بد اقبالی یک روز خاص با کمک طلبیدن از طبیعت و پناه بردن به دامان آن به شمار می رود در صورتی که آیین سیزده بدر به مانند چهارشنبه سوری و نوروز بسیار زیبا و دوست داشتنی است. در این هنگامه افراد به انجام دادن رسم هایی همچون «بازی های گروهی، ترانه ها، جمع آوری گیاهان صحرایی، خوراک پزی های عمومی، بادبادک پرانی، سوارکاری، نمایش‌های شاد و آب بازی» می پردازند.

دور انداختن سبزه ها هم به این دلیل بود که ایرانیان باستان عقیده داشتند بدی‌ها و مریضی‌ها در سبزه جمع شده است و با به آب سپردن آن این پلیدی‌ها و مریضی‌ها را از خود دور می کردنند. در حقیقت ایرانیان موحد و خداپرست در آیینی به یادگار مانده از پیشینیان در سیزدهمین روز فروردین با بدرقه عید نوروز به دامان سرسبز طبیعت پناه می برند تا با بهره‌گیری از فضای روح افزای بهار به نشاط و شادابی دست یابند و در میثاقی دوباره با طبیعت در جهت حفظ محیط زیست گام بردارند.

پاسداری از محیط زیست را وظیفه تمامی افراد جامعه است. در آموزه‌های دین مبین اسلام به ظرافت‌های ارتباط انسان با محیط اطراف خود تاکید شده و حفاظت از آن وظیفه همگانى است. حفظ محیط زیست یک وظیفه عمومی محسوب می شود و تمامی قشرهای جامعه در برابر حفاظت آن مسوول هستند. اطلاع رسانی و آموزش مبانی محیط زیست به گروه‌های هدف و فرهنگ سازی به منظور حفاظت از آن برای افراد مختلف جامعه یکی از کارآمدترین روش‌ها برای پیشگیری از تخریب و آسیب رساندن به طبیعت به شمار می‌رود. تغییر نگرش سبک زندگی و رفتار انسان‌ها با محیط زیست می تواند از روند تخریب روز افزون آن بکاهد. آموزش به کودکان، نوجوانان و نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست در سنین کودکی بسیار آسان تر و موثرتر از دوره بزرگسالی است. با توجه به تاثیر رسانه‌ها در جهت ‌دهی به افکار عمومی به‌ عنوان یکی از ارکان اصلی اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در جوامع امروزی، آنها می‌توانند در مسیر حفاظت از طبیعت، افزایش سطح آگاهی و دانش زیست محیطی آحاد مختلف جامعه نقشی اساسی ایفا کنند.

در روز طبیعت که روز شکرگذاری از خداوند نام دارد لزوم حفظ و صیانت از طبیعت برعهده همه خانواده‌ها است که با درس آموختن از طبیعت همواره به یاد آخرت باشند و حدود الهی را رعایت کنند.

*سفیر سابق ایران در تاجیکستان

- - - 

برای مطالعه مستقیم این مقاله از منبع اصلی ( خبرگزاری توانا ) ، می توانید از این لینک استفاده کنید . 

 

 

 

 

 

خواندن 797 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 19 فروردين 1402 ساعت 11:09

نظر دادن

دکتر شعردوست در خندوانه

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

تازه ها

پای سخن شاگرد استاد شهریار ؛ بسیاری از اشعار شهریار منتشر نشده است.

پای سخن شاگرد استاد شهریار ؛ بسیاری از اشعار شهریار منتشر نشده است.

سه شنبه, 23 آبان 1402 15:34

 شاعر و نویسنده زبان و ادبیات فارسی و از شاگردان استاد شهریار بیان کرد:متاسفانه شهریار شناسی در ایران هنوز بسیار ضعیف است، درحالیکه در دانشکده های پیرامونی لااقل در دانشکده...

پوستر جشنواره فیلم اقوام ایرانی رونمایی شد/ کمال تبریزی: این رویداد باید ادامه‌دار باشد. (ایرنا//27تیرماه1402)

پوستر جشنواره فیلم اقوام ایرانی رونمایی شد/ کمال تبریزی: این رویداد باید ادامه‌دار باشد. (ایرنا//27تیرماه1402)

چهارشنبه, 04 مرداد 1402 17:00

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا رونمایی از پوستر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم اقوام ایرانی صبح اسه‌شنبه ۲۷ تیرماه با حضور جمعی از هنرمندان در سالن زنده‌یاد سیف‌الله‌داد خانه سینما برگزار...

تبریز بدهکار «صائب تبریزی» است/ اشعار صائب تبریزی، به شیدایی مولانا، به شیوایی سعدی و استواری حافظ (مصاحبه با نصرنیوز-1402/04/13)

تبریز بدهکار «صائب تبریزی» است/ اشعار صائب تبریزی، به شیدایی مولانا، به شیوایی سعدی و استواری حافظ (مصاحبه با نصرنیوز-1402/04/13)

چهارشنبه, 14 تیر 1402 09:55

نصر: علی اصغر شعردوست، ادیب و پژوهشگر می گوید: واقعیت این است که در تبریز به صائب توجه جدی نشده است. حال اینکه تبریز در کنار مقبره الشعرا و بزرگان...

سفیر اسبق ایران در تاجیکستان مطرح کرد؛ ضرورت سرمایه‌گذاری ایران در صنعت نشر تاجیکستان

سفیر اسبق ایران در تاجیکستان مطرح کرد؛ ضرورت سرمایه‌گذاری ایران در صنعت نشر تاجیکستان

شنبه, 30 ارديبهشت 1402 12:27

به گزارش ستاد خبری سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، علی‌اصغر شعردوست تنها ایرانی‌ است که مدال «رودکی» که عالی‌ترین نشان دولت تاجیکستان است، از دست رئیس جمهور این کشور دریافت...

سیزده بدر روز آشتی با طبیعت است. (خبرگزاری توانا- 1402/01/13)

سیزده بدر روز آشتی با طبیعت است. (خبرگزاری توانا- 1402/01/13)

شنبه, 19 فروردين 1402 11:09

  به گزارش پایگاه خبری توانا، ایرانیان از گذشته‌های دور با آغاز بهار و ورود به سال جدید پس از چند روز دید و بازدید به منظور پایان بخشیدن به عید...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .