دوشنبه, 01 مهر 1392 ساعت 03:30

ارزش های جاودان دفاع مقدس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به راستی چه چیز در ایام مقدس نهفته است که حتی گذر زمان نمی تواند بداعت و تازگی و آموزندگی آن را از میان برد؟ پدیده ها و حتی حماسه های تاریخی بسیاری پس از گذشت سال ها به فراموشی سپرده شده اند و جز یاد و خاطره ای از آن باقی نمانده است. علیرغم نظر و اندیشه گروهی معدود، دفاع مقدس ملت مسلمان ایران از جمله حماسه ها و رویدادهایی است که هرگز از یادها نرفته و هر روز با حرف هایی تازه در میان مردم قهرمان ساز ما مطرح می شود.
شاید اگر دفاع مقدس تنها جنگی عادی میان دو دولت و حتی دو ملت بود، پس از مدتی کوتاه فراموش می شد و یادگاری جز تلخی و ویرانی از خود بر جای نمی گذارد. اما دفاع مقدس ما، حضور پر حادثه ملتی بزرگ در مقابل توطئه های گسترده استکبار جهانی بود که در طی آن زیباترین جلوه های عرفان و ارتباط عاشقانه میان خالق و مخلوق به ظهور رسیدند.
در آن هشت سال پرشکوه بزرگ مردانی از تبار پیروان حسین(ع) در مقابل صفوف به هم فشردۀ عاملان استکبار ایستادند. ایستادگی آن ها سلاح های مخرب و پیشرفته  پر حجم دشمنان را بی اثر ساخت و به جای پیروزی، حیرت و زبونی و شکست را نصیب متجاوزان ساخت. حماسه سازان دفاع مقدس تمامی معادلات و محاسبات و اندیشه ها و علوم استراتژیک زمان را در هم ریختند و ثابت کردند که پایمردی و ایثار و شهادت سرمایۀ بزرگی است که تمامی سلاح ها و تاکتیک های نوین جنگی در مقابل آن بی اثر است. این سرمایه بزرگ به ملت ایران امکان ایستادگی در مقابل تمامی فشارها و محاصره های جهان سلطه را داد و مفهوم قدرت را به گونه نوینی در عرصه های بین المللی تعریف کرد.
اما ماندگاری حماسۀ دفاع مقدس در این مباحث خلاصه نمی شود. در جریان جنگ طولانی و طاقت فرسا صحنه هایی شگفت انگیز و ارزش هایی آسمانی ظهور کردند که چهره حیات انسانی را دگرگون می سازند. در جهانی که منفعت طلبی شخصی و لذت جویی مادی هدف اصلی زندگی اجتماعات پیشرفته شده است، انسان هایی ظهور کردند که معنای دیگری از منفعت و لذت را می جستند.
آن ها به جهان مادی به منزله پایین ترین مرتبه حیات بشری می نگریستند و برای رسیدن به آرمان آسمانی خویش، همه چیز خود را فدا می ساختند. آن ها خداوند و شریعت آخرین پیامبر او را منشا خیر و مصلحت و منفعت می دانستند و پیوستن به او را بزرگ ترین فایده و لذتی که انسان ها می توانند به آن دست یابند، می شناختند.
آن ها داروی درد بشر معاصر را یافته بودند. بشر معاصر هرچه بیشتر به سرمایه و صنعت و اطلاعات و لذت می رسد، اضطراب و تشویش بیشتر دارد و نمی داند که چگونه باید به آرامش و لذت مطلق دست یابد. او هر چه در کالاهای تولید شده در صنعت فوق مدرن غوطه می خورد نمی تواند اکسیر آرامش و سعادت مطلق را پیدا کند. اما رزمندگان دلیر مسلمان این اکسیر را نه در رفاه و تجدد که در جنگ و شهادت یافتند. آن ها در دشوارترین شرایط امکان دست زدن به دامان کبریایی را یافتند و همراه با او به جهان آرامش و سعادت گام گذاردند. آن ها در زیر سخت ترین فشارهای نظامی و در پرواز به ملکوت اعلا دریافتند که پیوند با ابدیت تنها طریق سعادت جاودانی است.
خداوند خیر مطلق است و تنها با پیوستن به او در محضر اوست که می توان به آن چه بشر در طول تاریخ در پی آن بوده است، دست یافت. و این دستاورد بزرگ و ارزش آفرین دفاع مقدس است که جاودانه شد و ملت ایران را جاودانه ساخت. ملتی که در آن هشت سال معانی جدیدی از حماسه و قدرت و زندگی آفرید. حال امروز بر یکایک ماست که با ارزیابی دوباره خویش دریابیم که آیا هنوز در آن مسیر مقدس گام بر می داریم؟ تنها در این صورت است که ارواح طیبه شهدا را خشنود ساخته و گام در مسیر سعادت نهاده ایم.
 
خواندن 1044 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 مهر 1392 ساعت 03:30

نظر دادن

روز ملی شعر و ادب پارسی- شهریورماه 1400

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

تازه ها

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

دوشنبه, 05 مهر 1400 17:55

اولین سفر خارجی رئیس‌جمهور محترم به کشور همزبان، هم‌فرهنگ و هم‌آیین تاجیکستان با موفقیت‌های جدی و پردامنه‌ای مواجه بود. در این سفر، علاوه بر عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در...

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

شنبه, 05 تیر 1400 09:47

ای قبلة جان کجات جویم جانی و به جان هوات جویم دیروز چو آفتاب بودی امروز چو کیمیات جویم اگرچه مرگ «داد» است، اما آدمی این «داد» را برنمی‌تابد و عشق آدمی به حیات...

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

پنج شنبه, 30 ارديبهشت 1400 16:33

شيون‌هاي زن نگهبان تاكستان در شب، مرا بيدار مي‌كند؛ و غريو باد شمال را مي‌شنوم در بيشه زيتون؛ كه نوحه سر كرده و در گوش من سوگنامه ملت سختكوش مرا، ملت شكست خورده مرا تكرار...

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

یکشنبه, 19 ارديبهشت 1400 16:30

رمـــضان المبارک با نام مبارک على(ع) پیوند خورده است. نام و یاد شهید رمضان، این با فضیلت ترین ماه خدا با نام و یاد پیشواى پرهیزکاران و عطر شهادت حضرتش...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .