دوشنبه, 06 خرداد 1392 ساعت 04:30

حضور سفیر کشورمان در جمع معلولین آسایشگاه ناحیه رودکی واقع در شهر دوشنبه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با حضور در آسایشگاه معلولین ناحیه رودکی شهر دوشنبه، در اهداء هدایا به مقام آوران مسابقات معلولین این ناحیه شرکت نمودند.
دکتر شعردوست در این مراسم با اشاره به مناسبت ولادت حضرت امیرالمومنان علی (ع) و روز پدر، به سخن پیامبر اکرم (ص) با این مضمون که انسان های دارای نقصان در جسم و اعضای بدن خود نزد پروردگار از عزت و جایگاه ویژه برخوردار بوده و درجاتی به مراتب والاتر در نزد خداوند دارند، اظهار داشتند: از پیغمبر روایت شده که می گویند: " اگر سختی داشتید و اگر در زندگی نارسایی و بیماری داشتید، بگردید و از کسانی که نقصانی در بدن دارند بخواهید تا برای رفع این نقصان و مشکل دعا کنند و از پروردگار شفا و گشایش طلب کنند. چراکه آنان بواسطه این نقصان در نزد خداوند از عزت والایی برخوردار می باشند" و من با تمام وجود خود به این فراز از فرموده پیامبر اعتقاد دارم. عزیزان و معلولینی که امروز با عصا و یا صندلی چرخ دار راه می روند، از من و شما که دارای ظاهری سالم هستیم به مراتب به خداوند متعال نزدیکترند. در کنار این عزیزان خداوند متعال برای موی سفیدان و بزرگان سالمند نیز چنین جایگاهی را در نظر گرفته است و البته در منظومه فکری ما و شما موی سفیدان دارای احترامی بس والا می باشند و برای همین تعلق جایگاه ویژه از سوی خداوند به آنان است که در جامعه مسلمانان سفارش شده اگر مشکلی داشتید به معلولین، پیران و کسانی رجوع کنید که در اثر گذشت روزگار به سختی زندگی می کنند زیرا خداوند از برآورده نساختن حاجات و خواسته های آنان امتناع می کند.
سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود با بیان بزرگی و عظمت و مقام والای مولی الموحدین علی (ع) افزودند: روز ولادت حضرت علی (ع) در ایران روز مرد و بزرگ داشت مردان و پدران نامیده می شود زیرا این روز روز ولادت مرد مردان و شاه مردان، امیرالمونان علی (ع) است. آن بزرگی که ابوحنفیه در بیان بزرگی و عظمتش چنین روایت می کند: "روزی که علی از دنیا رفت، خانوارهای نیازمند دانستند آنکه در هر شب ناشناس انبانی از آذوقه و مایحتاج زندگی، در اختیار آنان گذاشته، حضرت علی است."و این امتیاز آن امام همام بوده که در کنار مقام خلیفتی خویش بر روی زمین و هدایت جامعه مسلمین و حاکمیت بر شرق و غرب زمین، بی تکلف در دل تاریکی شب کسیه و انبان های رزق نیازمندان را بر دوش می کشید و در میان آنان قسمت می کرد.
دکتر شعردوست همچنین در اشاره به تلاش ها و همکاری های نزدیک و سودمند روسای جمهور و مقامات ایران و تاجیکستان در زمینه یاری رساندن به نیازمندان در قالب سازمان ها و موسساتی ازجمله جمعیت هلال احمر دو کشور گفتند: ما امروز در تاجیکستان عزیز، تاجیکستان سرافراز، این کشور زیبا و دوشنبه پر طراوت در کنار هم هستیم که بگوییم این کشور و رئیس جمهور محترم این کشور برای عزت تاجیکستان و برای اینکه تاجیکستان در ردیف کشورهای مترقی جهان باشد، تلاشی شبانه روزی را پیش گرفته اند و با جمهوری اسلامی ایران و رئیس کل کشور مقام معظم رهبری آیت اله خامنه ای و همچنین جناب آقای احمدی نژاد رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، همکاری بسیار نزدیک دارد و از این جهت است که همکاری های میان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و هلال احمر جمهوری تاجیکستان روز به روز گسترده تر می شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران از سفر جناب آقای دکتر فقیه معاون محترم رئیس جمهور و رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان ودر پی آن افتتاح درمانگاه مجهز هلال احمر، افتتاح اردوگاه دوستی مشترک ایران و تاجیکستان در ناحیه ورزاب و امضاء سند همکاری میان هلال احمر 3 کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان یاد کردند و افزودند: همکاری هایی از این دست هر روز بیش از پیش در سایه همدلی روسای جمهور دو کشور ایران و تاجیکستان در همه عرصه ها ادامه خواهد داشت.
دکتر شعردوست همچنین از سفر هیأت اقتصادی کشورمان برای شرکت در سی و هشتمین اجلاس مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی در تاجیکستان، به عنوان سرمایه گذاران اصلی بانک توسعه اسلامی اشاره نموده و از تأکید وزیر اقتصاد و ریاست بانک های ایران و هیئت 40 نفره شرکت کننده در این اجلاس بر این مهم که می باید به تاجیکستان بیش از سایر کشورها توجه شود، یاد کردند.
افتتاح فاز دوم سنگ توده 2در آینده ای نزدیک و پس از آن نیز تکمیل نیروگاه عینی بر روی رودخانه زرافشان از دیگر موارد مورد اشاره سفیر کشورمان در این مراسم بوده که در پی آن چنین خاطر نشان نمودند: رشته همکاری های ایران و تاجیکستان همچنان ادامه خواهد داشت. ایران تاجیکستان را بردار خود می داند. پیشرفت های تاجیکستان را پیشرفت خود دانسته و نه فقط دوست روزهای خوشی بلکه همراه روزهای سختی و تنگ دستی این کشور نیز بوده است تا جایی که رئیس جمهور تاجیکستان از ایران به عنوان دوستی بی غرض یاد کرده اند دوستی که در دشوارترین شرایط در کنار تاجیکستان و مردم این کشور بوده.
من نیز به عنوان کسی که از روزهای پیش از استقلال به این کشور رفت و آمد داشته و با این مردم زندگی کرده ام می دانم و اعتقاد دارم به اینکه عشق تاجیکستان بر دل مردم ایران است و مردم ایران از غم تاجیکان به اندوه در می آیند و از شادی آنان به وجد و سرور. همچنان که تاجیکان عزیز اینگونه هستند. و این حق دوستی و برادری است که امیدواریم هر روز بیشتر و گسترده تر شود.
 
خواندن 917 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 خرداد 1392 ساعت 04:30

نظر دادن

روز ملی شعر و ادب پارسی- شهریورماه 1400

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

تازه ها

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

فصلی نوین در روابط تهران و دوشنبه - صفحه اول روزنامه جام جم 1400/06/28

دوشنبه, 05 مهر 1400 17:55

اولین سفر خارجی رئیس‌جمهور محترم به کشور همزبان، هم‌فرهنگ و هم‌آیین تاجیکستان با موفقیت‌های جدی و پردامنه‌ای مواجه بود. در این سفر، علاوه بر عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در...

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

در سوگ علی مرادخانی، سترگ سکاندار سفینة فرهنگ و هنر (روزنامه اطلاعات1400/03/18)

شنبه, 05 تیر 1400 09:47

ای قبلة جان کجات جویم جانی و به جان هوات جویم دیروز چو آفتاب بودی امروز چو کیمیات جویم اگرچه مرگ «داد» است، اما آدمی این «داد» را برنمی‌تابد و عشق آدمی به حیات...

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

بهار خونين قدس ( صفحه اول روزنامه اعتماد1399/02/29)

پنج شنبه, 30 ارديبهشت 1400 16:33

شيون‌هاي زن نگهبان تاكستان در شب، مرا بيدار مي‌كند؛ و غريو باد شمال را مي‌شنوم در بيشه زيتون؛ كه نوحه سر كرده و در گوش من سوگنامه ملت سختكوش مرا، ملت شكست خورده مرا تكرار...

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

رمضان و شهید رمضان (روزنامه اطلاعات یکشنبه 1400/2/19)

یکشنبه, 19 ارديبهشت 1400 16:30

رمـــضان المبارک با نام مبارک على(ع) پیوند خورده است. نام و یاد شهید رمضان، این با فضیلت ترین ماه خدا با نام و یاد پیشواى پرهیزکاران و عطر شهادت حضرتش...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .