پنج شنبه, 07 خرداد 1394 ساعت 04:30

نیم نگاهی به کارهای صورت گرفته در هفته جاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در جستجویی اهل دلی عمر ما گذشت / جان در هوای گوهر نایاب داده ایم (رهی معیری)
اگر برخى از خرده گيران، با نامهاى مختلف در صدد تخطئه برنيايند، بنا دارم هر از چندگاهى ، برخى ازكارهاى انجام شده در حوزه هاى مورد علاقه ام را بويژه براى همشهريانم گزارش نمايم. سفر رئيس محترم جمهور به تبريز و حواشى متعدد آن - كه هر كدام جاى نگاه تحليلى جداگانه دارد-، بسيارى ازگفتنى ها را بصورت طبيعى تحت الشعاع خود قرار داد، از موارد گزارش نشده هفته پيشين برگزارى شب شعر و موسيقى آذربايجانى در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران بود كه به همت كانون دانشجويى و تلاشهاى جناب دكتر رضايان و دانشجويان پرتلاش آن دانشكده برگزار شده بود و گزارشى از آن را ايسكانيوز ارايه و بسيارى نشريات از جمله "عصر آزادى" منعكس كردند، اما اين هفته:
**********************************
- شركت و سخنرانى در "مراسم بزرگداشت استاد اسماعيل رفيعيان در انجمن آثار و مفاخر فرهنگى ايران"
جان كلامم در اين مراسم اين بود:انجمن آثار و مفاخر فرهنگى در انتخاب شخصيتها براى تجليل، چهره هاى نامدار آذربايجان و تبريز را بيشتر مورد توجه قرار دهد . مثلاً از شعرا، استاد شهريار و از علما، شهيد آية الله مدنى را كه امسال مقارن يكصد سالگى آن مرد جهادو اجتهاد است، مورد تجليل واقع شوند. عكسهاى اين فراز را وامدار دوست انديشمندم جناب هژير تهرانى Hazhir Tehrani هستم.
******************************************************
-مصاحبه با خبرنگار توانا و هوشمند جناب آقاى شاهين زينعلى Shahin Zeinali در باب ديپلماسى عمومى و انعكاس آن در روزنامه "قانون" و خبرگزارى ايسكانيوز Iscanews. برخى از فرازهاى اين گفتگو بدينشرح است:
دیپلماسی عمومی مبحثی است که از سال ۱۹۷۰ به بعد واردمباحث سیاست خارجی در کشور‌ها شده است. 
اما ازیک دهه اخیربیشترو در واقع علنی‌تر مورد توجه قرارگرفته است. تعریف اجمالی آن هم هنر اثرگذاری یک کشور روی شهروندان کشور دیگر است. به تعبیری دیپلماسی عمومی دیپلماسی نرم است؛ پیش‌تر دیپلماسی سخت که از طریق دستگاه رسمی دیپلماسی هر کشور پیش می‌رفت، مورد توجه بود. اما به تدریج دولت‌ها دریافتند که می‌توان بااثرگذاری بر شهروندان کشور هدف به صورت غیر مستقیم بر دولت‌ها در جهت مطلوب اثرگذار بود؛ چرا که دولت‌ها غیر از داشته‌های خود در عرصه دیپلماسی کلاسیک و متداول، مجبور به درنظر گرفتن افکار عمومی کشور خود نیز هستند. در ایران هم چندسالی است به این مقوله توجه شده، اما آن توجه لازمی که می‌توان از آن بهره‌های بیشتری در جهت استیفای منافع ملی برد، هنوز حاصل نشده و به نوعی ما تازه در آغاز راه هستیم. در حال حاضر برای بررسی دیپلماسی عمومی ایران، بحث مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، بارز‌ترین مثال است ما در مذاکرات هسته‌ای در کنار پتانسیل‌های عینی و جدی‌اي که ایران از آن برخوردار است، مانند پیشرفت علمی، موقعیت منطقه‌ای و جهانی و توانایی‌های مذاکره‌کنندگان ایرانی، می‌توانستیم در همراهی عمومی شهروندان 1+5 یا حتی کشورهای تأثیرگذار دیگر موفق ترعمل کنیم تامثلا ظریف مجبور به نوشتن یادداشت در روزنامه‌های خارجی نباشد. و... اينهم لينك روزنامه "قانون" و "ايسكانيوز"
http://ghanoondaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=535&pageno=

بازنشر گفت و گو در ایسکانیوز
http://iscanews.ir/…/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D…

****************************************************
- ديدارهاى دوستانه عقب افتاده نوروزى بابرخى دوستان و همكاران قديمى همانند سعيد افشار ، هنرمند بى ادعاى سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى كه بى اغراق برگزارى بسيارى از هفته هاى فرهنگى ايران در خارج از كشور مرهون اوست، دوست و همكار قديمم شاه حسينى عزيز ، كه از مجربترين كارشناسان آفريقا مى باشند، جناب قاسمى كه از همكاران اينجانب در حوزه فرهنگى كشورهاى مشترك المنافع بودند، و تا امروز همه كشورهاى حوزه تمدن ايرانى را تجربه كرده اند و بالاخره ... دوستى كه در باره او بعداً بيشتر خواهم نوشت.
********************************
- اين روزها از فردى بنام ايرج نوبهار در مورد" استاد شهريار" سخن بميان مى آيد. ملاقات را آقا هادى بهجت فرزند برومند استاد شهريار قرار گذاشته بود، آقاى نوبهار كه كارمند بازنشسته وزارت كشور و وكيل خاندان استاد شهريار است، حرفهاى جالب فراوانى داشت كه در آينده بيشتر از ايشان خواهم گفت.
**************************************************
- اين روزها برنامه تركى آذرى شبكه تلويزيونى سحر Sahar از برنامه هاى پر مخاطب برونمرزى ٢٤ ساعته شده است. براى جلسه افتتاحيه اش نتوانستم حضور پيدا كنم، دعوتشان را براى حضور در برنامه زنده مرتبط با "ايران" نتوانستم رد كنم، كارشناس اديب برنامه هاى تركى آذرى جناب نورانى Noorani# كارشناس مجرى برنامه بود، جناب بحرالعلومى كه مديريت شبكه برعهده ايشان است و تهيه كننده و كارگردان ماهرو صميمى حضور داشتند، نقش رسانه در تحكيم مناسبتهاى بين مردمان دو كشور و همچنين توسعه همه جانبه مناسبات سخن گفتم،از آغازين روزهاى استقلال جمهورى آذربايجان كه به همت چند دوست بويژه جناب زكريا طرزمى Zakaria Tarzami مجله "يؤل" راه افتاد تا امروز كه شبكه ٢٤ ساعته اى راه افتاده است... از دوستان قديمم در جمهورى آذربايجان كه بقول آذريهاحياتشان را عوض كرده و به حيات جاودان رسيده اند ، ياد كردم همانند مرحومين پروفسور رستم عليف، پروفسور ضيا بنياداف، پروفسور ياشار قارايف و ...، بحث اشغال اراضى آذربايجان توسط ارامنه و مواضع رسمى جمهورى اسلامى ايران و... معلوم نشد برنامه كى به انتها رسيد ، امابرنامه سحر باشد، مصاحبه شونده، على اصغر شعردوست باشد، از استاد شهريار شعرى نخواند؟ پايان بخش اين گزارش را بندى از " حيدربابايه سلام" قرار مى دهم كه در شبكه سحر خواندم:

حيدر بابا مرد اوغول لار دؤغ گينه نامردلرين بورونلارين اؤغ گينه
گديكلرده قوردلارى دوت بوغ گينه قوى قوزولار آيين شايين اؤتلاسين
قؤيونلارون قويروقلارين قاتلاسين
(ترجمه فارسى) حيدربابا، بزاى دليران راد و پاك خيز و بمال پوزه نامردمان به خاك
گرگ درنده را به كمينگاه كن هلاك تا بره هايت ايمن و آزاد و پوى پوى
بالند و سوى دشت و دمنها نهند روى

خواندن 912 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 07 خرداد 1394 ساعت 04:30

نظر دادن

خوانش شعر تركى استاد شهريار-بهار٩٩

مصاحبه پیرامون وضعیت فرهنگی تبریز و استاد شهریار

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

تازه ها

خیّام و جهان بینى او/ به مناسبت  روز بزرگداشت خیام

خیّام و جهان بینى او/ به مناسبت روز بزرگداشت خیام

چهارشنبه, 07 خرداد 1399 14:11

  «آرتور شوپنهاور»، یکی از بدبین ترین فلاسفه در طول تاریخ فلسفه است. وی با این که در     شاهکار خود «جهان همچون اراده و تصور» و در جای جای مقالات و رسالات...

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

محتواسازی برای فضای مجازی از مصادیق هوشمندانه وقف فرهنگی است.(خبرگزاری ایرنا-1398/08/06)

شنبه, 23 فروردين 1399 13:39

تهران- ایرنا- یکی از مقولاتی که در عرصه توسعه فرهنگی در مقوله مطالعه می‌تواند اثرگذار باشد اما همچنان ناب و بدون ایده پردازی باقی مانده است وقف فرهنگی است، مساله...

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

یادداشت - حاج قاسم سلیمانی، سردار دین و میهن -روزنامه اطلاعات شماره 27469

شنبه, 03 اسفند 1398 15:01

      شهادت برترین معراج عشق است گهش پروازی از جبریل برتر در جمعه‌ تلخی که بامدادش خبر ناگوار شهادت جانسوز سردار سلیمانی را می‌شنوم، در حیاط خلوت خاطراتم می‌روم، خاطراتی که کهنه نمی‌شوند،...

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

کوکبه شاه خراسان‏‎ ‎نگر (یادداشت - روزنامه اطلاعات 1398/08/06 )

دوشنبه, 25 آذر 1398 14:57

سی‌ ام صفر مصادف است با شهادت مهاجری که برای گسترش دین‎ ‎خدا و هدایت امت به قلمروی روی آورد که مردمانش در طول تاریخ اسلام، مهر دوستی و‎ ‎محبت...

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

گذرى بر مناسبات دیروز، امروز و فرداى ایران و تاجیکستان هزار سال خویشاوندى/یادداشت/روزنامه اطلاعات/ 1398/07/10

دوشنبه, 06 آبان 1398 10:42

تاریخدانان، تاجیکستان را مادر ایران‌زمین به شمار می‌آورند،زیرا که نه تنها ایرانیان، بلکه آریائیان از آنجا برخاسته‌اند. سرزمین تاجیکستان امروزی که تا پایان دوران سامانیان سراسر شمال آمودریا (جیحون) را...

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

پیشنهاددهنده روز ادب فارسی در تقویم ملی تبیین کرد؛ پیوند شهریار با امر قدسی شعرش را جاودانه ساخت(خبرگزاری ایکنا1398/06/27)

یکشنبه, 07 مهر 1398 10:10

روز بیست و هفتم شهریور سالروز درگذشت شهریار،شاعر معاصر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی نامیده شده است. در روز ادب فارسی با...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار