در وصف تو ام دو صد زبان می باید

با پیشکشم هزار جان می باید

آن جا که تویی دست سخن می نرسد

فی الجمله چنانی که چنان می باید

روز پنجشنبه هفته قبل (11 آبان ماه ) به دعوت پرفسور حسین صادقی از دوستان دانشمندم و از مشهورترین جراحان قلب دنیا که کار جراحی قلب دو رئیس جمهور را انجام داده است و سالها مقیم سوئیس بوده است به نیشابور رفتم . این سفر برای همراهی در افتتاح نخستین موزه قلب ایران که در زادگاه ایشان در شهر نیشابور نجام شد. آشنایی من با پرفسور صادقی بر میگردد به شاید دو دهه قبل و در یکی از جشنهای استقلال کشور جمهوری تاجیکستان و پیش از انتصاب من به عنوان سفیر ایران در تاجیکستان بوده است .

ایشان در آخرین سال اشتفالشان به عنوان جراح قلب بیش از 700 جراحی داشته اند و در کنار کار پزشکی ، با ادبیات فارسی پیوند دیرینه ای داشته اند . ایشان 110 رباعی مسلم عمر خیام را پژوهش کرده اند و آن را به ده زبان ترجمه کرده است که خط فارسی آن را با خط استاد امیر خانی و تصاویر استاد فرشچیان به چاپ رسانده اند. 

 

از مهمترین ویژگی های پرفسور صادقی این است که علاقه بسیاری به زادگاهش که یکی از روستاهای اطراف نیشابور به نام چکمه یا سر ولایت  است دارد و این عشق و دلدادگی ایشان را بارها به آنجا کشانده و در آنجا مدرسه سازی کرده است .

در آیین افتتاح این موزه ، دوست هنرمندم استاد کیوان ساکت با نغمه تار خود مجلس آرایی کرد .

 

بخشهایی از تارنوازی استاد ساکت ، مصاحبه پرفسور صادقی با رسانه ها و نیز گزارش شبکه خبر از افتتاح این موزه در شهر نیشابور را می توانید در زیر ببینید.

 ----------------------------------------------------------

  

 

توضيحاتى در مورد انتخابات مجلس در تبريز

مصاحبه پیرامون وضعیت فرهنگی تبریز و استاد شهریار

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار