چهارشنبه, 12 آذر 1393 ساعت 03:30

درآمد و نگاهی کوتاه بر کتاب «نمونه ادبیات تاجیک نوشته صدرالدین عینی» از قلم دکتر شعردوست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دیربازی نیست که میان اجزای ایران فرهنگی فراق افتاده است. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شکل گیری و استقلال کشورهای جدید، خصوصا در آسیای مرکزی و قفقاز زمینه همگرایی و پیوند درباره آن اجزا را نه به لحاظ مرزهای ژئوپلیتیکی که به لحاظ مرزهای فرهنگی و هویتی مهیا کرده است.
در آن روزگار که سیمهای خاردار میان ایران و ایران دوستان جدایی ظاهر انداخته بود، کوشش و جوشش های دلهای متمایل به آفتاب فرهنگی ایران زمین از تب و تاب نیفتاده بود.
گواه درستی این کوششها و جانفشانی های اندیشه مندان، نویسندگان و خصوصا شاعرانی است که در زیر پتک استبداد استالینی و چتر حکومت کمونیستی توانستند این دُر نازنین و گوهر شب چراغ را حفظ کرده و پرورش دهند.
در تاریخ ملتهای بافرهنگ کتابها بخشی جدایی ناپذیر از حیات فرهنگی هستند.کتابها به ملتها هویت فرهنگی و تاریکی می بخشند و آنان را درگذر از عقبه های دشوار یاری می رسانند و منبع قدرتمند و لایزال برای تجدید حیات معنوی در ادوار مختلف حیات در اختیار آنان می نهند.
اما برخی کتابها جدا از ارزش فرهنگی و اعتبار مطالب و محتوا و زمان تحریر و نشر کارکرد سیاسی، اجتماعی پیدا می کنند که بر اهمیت آنها افزوده می شود و هر مورخ تاریخ سیاسی و اجتماعی به این کتابها، حتی اگر علی الظاهر در قلمرو سیاست نباشند، به چشم اعتباری نگرد و آنها را به مثابه سند استوار از تاریخ حیات سیاسی ملتها به حساب می آورد.
البته، تعداد این گونه کتابها در تاریخ ملتها چندان زیاد نیست، اغلب کتابها ارزش ادبی، اجتماعی و هنری دارند. ارزشهای سیاسی اینگونه کتابهای غیرسیاسی را عامل مقطع تاریخی و وضعیت فرهنگی عصر تحریر آنها مشخص می کند.
آنان که به تاریخ مبارزات و آزادی طلبی و استقلال جویی مردمان آسیای مرکزی واقف هستند، به روشنی می دانند که تاریخ سیاسی تاجیکان به عنوان فرهنگی ترین باشندگان این قلمرو با تاریخ فرهنگی آنان درآمیخته است و سیاسی ترین مبارزات همیشه رنگ و بوی از فرهنگ را با خود دارد.
بی گمان، سعی و تلاشهای صدرالدین عینی – بنیانگذار ادبیات نوین تاجیک به دلیل اینکه آغازگر راه و تداوم بخش باورهای فرهنگی و هویتی تاریخ مردم تاجیک آسیای مرکزی است، هیچ گاه از حافظه تاریخی سترده نخواهد شد.
در زمانی که هویت و حتی فلسفه وجودی یک قوم با تاریخ هزاران سال مورد هجوم قرار گرفته و نادیده انگاشته می شد، او با مدد تأثیر قلم خود باورهای دروغین نژادستیزان فرهنگ گریز را برملا ساخت. «نمونه ادبیات تاجیک» مشتی و نمونه ای بود از خروار که گرچه شتابزده و با سرعت تهیه شد، اما توانست هیاهوی غوغاگران را که می رفت تا هویت ملی و نژادی و فرهنگی و زبان قومی را انکار کند، به سکوت و تعظیم وا داشت. از این جهت است که هنوز هم تاجیکان به «نمونه ادبیات تاجیک» به مثابه سجل و گواهی وجود خود می نگرند و آن را ارج می نهند و به آن مفتخرند. در این کتاب صدرالدین عینی با دلایل تاریخی و فرهنگی معلومات مفصلی در باره 220 نفر از شعرا و نویسندگان فارس و تاجیک جمع‌آوری کرده است
اکنون بیش از هشتاد سال از تاریخ نشر این کتاب می گذرد، کتابی که در سرنوشت تاجیکان نقش بزرگ بر عهده گرفت. اینک این کتاب در ایران عزیز نیز نشر می شود. اکنون تاجیکان صاحب دولت مستقل هستند و تاریخ یکبار دیگر نشان داد که زبان فرهنگ موثرترین ابزار حفظ هویت تاریخی است.
خواندن 916 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 12 آذر 1393 ساعت 03:30

نظر دادن

معرفی کتاب "ساز سخن شهریار" - بهمن ماه 1399

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

تازه ها

ثبت جهانی نوروز؛ بزرگداشت جشن مهرورزی، صلح و همزیستی (مصاحبه با خبرگزاری ایرنا- 1399/12/04)

ثبت جهانی نوروز؛ بزرگداشت جشن مهرورزی، صلح و همزیستی (مصاحبه با خبرگزاری ایرنا- 1399/12/04)

چهارشنبه, 06 اسفند 1399 09:12

تهران- ایرنا- «علی اصغر شعردوست» زبان‌شناس و پژوهشگر ادبی در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: برگزاری جشن نوروز نمادی دل‌انگیز و مهرآفرین از نگاه ایرانیان به خود، خدای خود...

ناظمی در پذیرش سمت مدیر کل فرهنگ و‌ارشاد اسلامی استان ایثار کرده است.(خبرگزاری نصر 1399/11/27)

ناظمی در پذیرش سمت مدیر کل فرهنگ و‌ارشاد اسلامی استان ایثار کرده است.(خبرگزاری نصر 1399/11/27)

سه شنبه, 28 بهمن 1399 15:01

نصر: اولین دبیر شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور گفت: در این مقطع پذیرفتن این مسئولیت از سوی آقای سید قاسم ناظمی نشانگر ایثار و از خودگذشتگی بود. به گزارش...

دبیر علمی سوگواره شعر فاطمی تبریز خبر داد؛ ارسال ۵۰۲ اثر به دبیرخانه سوگواره شعر فاطمی تبریز (خبرگزاری مهر)

دبیر علمی سوگواره شعر فاطمی تبریز خبر داد؛ ارسال ۵۰۲ اثر به دبیرخانه سوگواره شعر فاطمی تبریز (خبرگزاری مهر)

یکشنبه, 05 بهمن 1399 15:35

تبریز- دبیر علمی چهارمین سوگواره شعر فاطمی تبریز از ارسال ۵۰۲ شعر از شعرهای مختلف کشور به دبیرخانه این سوگواره خبر داد . به گزارش خبرنگار مهر و به نقل از...

بمناسبت بزرگداشت هفتصدمین سال تولد کمال خجندى /على اصغر شعردوست/روزنامه اطلاعات 1399/10/07

بمناسبت بزرگداشت هفتصدمین سال تولد کمال خجندى /على اصغر شعردوست/روزنامه اطلاعات 1399/10/07

یکشنبه, 07 دی 1399 16:25

زاهدا تو بهشت جو که کمال /// ولیان کوه خواهد و تبریز اشاره: به پیشنهاد حکومت تاجیکستان و تصویب سازمان علمى، فرهنگى و تربیتى ملل متحد (یونسکو)، امسال به‌عنوان هفتصدمین سال...

یلدا در عصر کرونا (روزنامه اطلاعات - یکشنبه ١٣٩٩/۰٩/٣۰)

یلدا در عصر کرونا (روزنامه اطلاعات - یکشنبه ١٣٩٩/۰٩/٣۰)

یکشنبه, 30 آذر 1399 11:01

روزگار پر راز و رمزى را سپرى مى‌کنیم. گسترش بیمارى عالمگیر کرونا یا کووید ۱۹ بر همه شئون زندگى انسان اثر گذاشته است. بسیارى از مناسک و آداب معروف در...

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار