امشب به دعوت دوست هنرمندم جناب امیر حجازی نمایشنامه فاخر ثقة الاسلام را در قدیمی ترین سالن نمایش تهران «تالار سنگلج » به تماشا نشستم. این اثر سنگین و رنگین که شرح آخرین روزهای حیات آن شهید و دسیسه های کنسول روس و انگلیس تا زمان به دار آویخته شدن ثقةالاسلام می باشد، گوشه ای از مجاهدات رادمردان آذربایجان به ویژه تبریز را به شکلی موجز و زیبا به نمایش درآورده است. در آن ظهر عاشورا، که مصادف با دهم دی ماه سال۱۲۹۰ شمسی بود، ثقةالاسلام و هفت تن دیگر را در میدان مشق تبریز به دار آویختند، و بدین گونه برگی زرین در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه مردم تبریز آفریدند. شهید میرزا‌علی‌آقا تبریزی معروف به ثقه‌الاسلام تبریزی یکی از سران و مغزهای متفکر نهضت مشروطه در تبریز بود و در مقابل استبداد امپراتوری روس که ایران را اشغال کرده بود، ایستاد و ناجوانمردانه در ظهر عاشورا سال 1290 شمسی در میدان مشق همراه با هفت نفر دیگر به دار آویخته شد.

«من از شهردار محترم تبریز جناب هوشیار و شهردار محترم منطقه دو تبریز جناب زنوزی که با حمایتشان از این اثر علاوه بر تبریز، زمینه نمایش آن را در تهران فراهم آوردند کمال تشکر را دارم ».

از عموم مردم هنردوست کشورمان بویژه آذربایجانی‌ها دعوت می کنم که در روزهای آینده (هشتم و نهم بهمن ماه) به تماشای این اثر بنشینند. از یکایک دست اندر کاران این اثر کمال تشکر را دارم.

اثر را استاد امیر علیزادگان نوشته اندو طراحی و‌کارکردانی آن را هنرمند پرتلاش تبریز امیر حجازی برعهده داشته است ‌ در واقع این کار سترگ با همت و پایمردی جناب حجازی به روی صحنه رفته است. در این نمایش هنرمندان زبده شهرمان آقایان سیر‌وس مصطفی، حامد تقی زاده ، مهدی یوسفی، رضا خلیل پور، امیر رهپیمای، سعید ذوالفقاری،مسعود سلیمانی، مرتضی رضایی،حسن حسن زاده و حافظ رضائیان به ایفای نقش پرداخته اند.

 

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .