معرفی کتاب ، روزنامه اطلاعات / پنجشنبه 1400/12/26 چاپ یازدهم کتاب «نوروز و سرچشمه‌های آفرینش و تجدیدحیات در ادیان و اساطیر»، نوشته علی‌اصغر شعردوست، توسط انتشارات شهریاران منتشر شد.

این کتاب در نه فصل به بررسی باورهای اسطوره‌ای درباره نوروز پرداخته و سرچشمه‌های این آیین را در ادیان پیگیری می‌کند. نویسنده در بخشی از پیشگفتار این کتاب آورده‌است: «هر آیین و سنتی بدون تردید بازمانده باورهای بسیار کهن و برداشت هر قوم از پدیده‌های طبیعی پیرامون خویش است. برای رخنه به این باورها، بررسی دقیق اساطیر و رمزپردازی‌ها، یکی از راه‌های اساسی است. نوروز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین جشن‌های ملی ایرانیان، در وهله نخست، آشکارا وابستگی انسان به طبیعت را تبیین می‌کند.» فصل اول این کتاب درباره نمودهای اساطیری است که به شرح مفهوم اسطوره، داستان‌ها و ادیان اسطوره‌ای و خدایان اساطیری می‌پردازد.

نویسنده در فصل دوم از موضوع آفرینش در ادیان و اساطیر می‌گوید و سرچشمه روایات آفرینش، خلقت در اساطیر بابلی، عقاید یهودیت، قرآن مجید، آیین زردشتی، اساطیر یونان و غیره را شرح می‌دهد. فصل سوم درباره قداست آسمان و زمین است که مفهوم قداست زمین و آسمان را از منظر فلسفی و از نگاه ادیان و اساطیر بررسی می‌کند. فصل‌های چهارم تا نهم نیز به ترتیب درباره تجدیدحیات و گیاهان، اساطیر آب، اساطیر پایان جهان، اساطیر طوفان، اساطیر تجدیدحیات و نوروز؛ اسطوره تجدیدحیات ایرانی هستند.

 

- - - 

برای خرید نسخه کاغذی این کتاب می توانید با انتشارات شهرایاران به شماره 02188527612 و برای خرید نسخه الکترونیکی آن از این لینک استفاده کنید . 

یادی از دوران نمایندگی در مجلس شورای اسلامی

پشت صحنه حضورم در برنامه زير نور ماه در شبكه جهانى سحر

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .